Polskie Radio

Samochodowa podróż szlakiem miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

ZOBACZ WIĘCEJ
oficjalni sponsorzy:

Cuda Imperium Chimú

20.05.2014 • Chan Chan

Jeżeli chodzi o zabytki to Peru oczywiście i jednoznacznie kojarzy nam się z Machu Picchu, położonym w górach stosunkowo blisko boliwijskiej granicy.

Ale Peru to także inne inkaskie pozostałości, zabytki miast takich jak Cusco, Arequipa, Lima, malunki w Nazca. Mało kto jednak niestety wybiera się w okolice Trujillo. To kilkaset kilometrów na północ od Limy w stronę Ekwadoru. Obok tego miasta jest miejsce, które nazywa się Chan Chan i kiedyś było pępkiem Imperium Chimú. Dla mnie ruiny otoczone murem muszą być bardzo dobrze zachowane, żeby spowodowały głośne... WOW. Kiedy wchodzi się na główny dziedziniec, rozczarowanie. Plac faktycznie duży, ale nic więcej. Dopiero później, bardziej w środku widać jak wielkie było to miejsce i jak musiało kiedyś rewelacyjnie się prezentować.

- Chan Chan, by stolicą cywilizacji Chimú. Było to duże miasto o powierzchni 14 kilometrów kwadratowych. Znajdowało się tu 9 pałaców, 32 świątynie, piękne korytarze, wspaniałe zdobienia przedstawiające morze, gwiazdy, góry, ale najważniejszy był Księżyc. To on był głównym bogiem ludu. Ta cywilizacja funkcjonowała od IX wieku do XV wieku naszej ery. Później przyszli Inkowie i podbili Chimú w 1470 roku, w 1523 roku przybyli Hiszpanie i podbili Inków. Chan Chan było pięknym miejscem, choć teraz trudno to sobie wyobrazić. Obecnie pozostałości miasta otacza pustynia, ale wtedy to była zielona dolina. Żyło tu 50 tys. ludzi, uprawiano warzywa. W tym mieście, w pałacach żyli tylko najwybitniejsi. Władcy, ich żony, konkubiny, kapłani, muzycy i słudzy. To miejsce jest wyjątkowe w skali świata, ponieważ jest zbudowane z błota. Podobne miasta nie przetrwały do naszych czasów. Chan Chan udało się uratować dzięki rządowi i UNESCO - opowiada jeden z przewodników.

 

Czy wiemy jaka była różnica między Chimú a Inkami? - Inkowie żyli w górach, blisko rzek, wykorzystywali zwierzęta, jedli ziemniaki, ich głównym bóstwem było Słońce. Chimú osiedlali się nad oceanem, łowili ryby, głównym bogiem ludu był Księżyc. Mówili innymi językami. Chimu używali języka kinia, Inkowie keczua, który do dziś jest drugim oficjalnym językiem w Peru. To dwie różne cywilizacje. Inkowie byli cywilizacją militarną. Jak Imperium Rzymskie. Chimú nie byli tak ekspansywni - wyjaśnia rozmówca Tomasza Gorazdowskiego.

Chan Chan zostało wpisane na listę UNESCO. Ruiny jednak coraz bardziej niszczeją z powodu deszczy i braku ochrony. Brak murów powoduje, że ludzie mogą wchodzić na teren dawnego miasta, gdzie chcą. Szukają skarbów, złota, srebra, uprawiają ziemię, wypasają bydło. Chroniony jest tylko pałac i jego najbliższe sąsiedztwo. Dodatkowo poważnnym zagrożoniem dla dawnego miasta jest erozja oraz ulewne deszcze wywoływane w tym rejonie przez El Niño.

Jedziemy przez miejsca wpisane na listę UNESCO, starając się zwrócić Państwa uwagę na to, co piękne, cenne i wartościowe, a także na miejsca, które w najbliższej przyszłości mogą zniknąć z powierzchni ziemi. Chan Chan jest takiego miejsca najlepszym przykładem. Zatem śpieszmy sie zobaczyć to cudo, póki jeszcze jest. Kolejne na naszej drodze miejsce wpisane na listę UNESCO to będzie zapewne Machu Picchu, numer jeden w Peru i w całej Ameryce Południowej.

  • Cuda Imperium Chimú (Z Trójką przez trzy Ameryki)

Ginące miasto

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!