Polskie Radio

Samochodowa podróż szlakiem miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

ZOBACZ WIĘCEJ
oficjalni sponsorzy:

O miejskim potworze i nadmorskich cudeńkach

21.05.2014 • Lima

Lima, kolejna stolica, na pierwszy rzut oka jak potwór.

Ponad 10 milionów mieszkańców. To 10 milionów nie do końca świadomych mieszkańców. Za szybko przybywali, za szybko rozrastało się miasto. Jak na swój wiek, dość sędziwy i wielkość Lima ma stosunkowo mało zabytków. Nawet niektóre miasteczka mają ich więcej.

Niezaprzeczalny urok mają jednak nadmorskie dzielnice, z domkami-perełkami. Ale trzeba się spieszyć z ich oglądaniem, bo rządzi pieniądz. Wiele z takich urokliwych starych domków z ogrodem to można wyburzyć i w tym miejscu postawić apartamentowiec. Zamiast jednego domu ma się kilkanaście mieszkań i kasa płynie. Mało kto zauważa estetyczne i historyczne walory tych domów. I za chwile będą mieli w Limie same apartamentowce i .... tyle.

I świat i turyści odwrócą się od nich. I będzie to najzupełniej zrozumiałe. Jeszcze od czasu do czasu ktoś wpadnie na jedzenie. Bo jedzenie w Limie mają pierwszej jakości. Nie było czasu na spróbowanie wielu potraw, ale razem z Panią Ambasador Izabelą Matusz zjedliśmy pyszne ceviche i stek z tuńczyka. Ten był nie do pobicia.  Z Panią Ambasador było bardzo miło zwiedzać Limę i jest okazja, żeby jeszcze raz podziękować.

  • O Limie opowiada Pani Ambasador Izabela Matusz (Z Trójką przez trzy Ameryki)

Pełna kolorów Lima

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!